Lezou mu jen zoubky nebo je nemocné?

Neklid a slintání bývá časté a běžné.  Jsou ale příznaky, které mohou znamenat nemoc a nemají je na svědomí prořezávající se zoubky.

Prořezávání zoubků je často nepříjemné období jak pro děťátko, tak pro rodiče. Některá miminka s tím problém téměř nemají, jiné mohou být podrážděné, hodně slintají, nechtějí papat, jsou plačtivá. Prořezávání zoubků dokonce může ojediněle provázet zvracení a horečka. Neplatí však, že horečka, vyrážka, průjem či zvracení automaticky souvisejí s prořezáváním zoubků. Pokud se u vás tento stav vyskytne, zajděte raději k pediatrovi, aby vyloučil jinou příčinu.
modrooký blonďáček

Co je při růstu zoubků typické a co už ne

Nepříjemné prořezávání zoubků se u většiny dětí děje mezi 6. až 12. měsícem. Jako první objevují spodní jedničky a postupně přibývají další přední zoubky, jejichž příchod je nejcitlivější. Všechny zoubky jsou venku až ve 3 letech.

K typickým příznakům prořezávání zubů patří, že dítě: žvýká všechny předměty, pláče více než obvykle, má mírné problémy se spánkem, sliní více než obvykle, je úzkostlivé, má menší či žádnou chuť k jídlu, má červené, bolavé, citlivé nebo oteklé dásně, mírně zvýšená tělesná teplota (ne více než 38 ° C).

Tyto příznaky ale s prořezáváním zubů obvykle nesouvisí: zácpa, kašel, průjem, vysoká horečka, zvýšený počet stolic, vyrážky, odmítání pití, zvracení.
květovaný polštář

Kdy je třeba navštívit lékaře?

Pasivní imunita, která chrání děťátko pár měsíců po narození, a kterou získalo během nitroděložního vývoje, se kolem 6.měsíce už začíná vytrácet. Děťátko je proto více ohroženy chorobami. Pokud se tedy objeví zvracení, je pravděpodobné, že to nebude souviset s růstem zoubků. Může být způsobeno spíše bakteriální nebo virovou infekcí.

Jak mu ulevit?

Dobrým pomocníkem při prořezávání zoubků je vychlazené (ne zmrzlé!) kousátko, děťátku může dělat dobře jemná masáž dásniček, například navlhčenou gázou, tvrdé potraviny, které dáte dítěti žužlat, například kousek studené mrkve či okurky.

5.0
01